środa, 23 stycznia 2019

Eksperyment - jajo w occie

jajo w occie

Dzisiaj przygotowałam dla was bardzo łatwy i ciekawy eksperyment, którego samo wykonanie naprawdę zajmuje 5 minut. Oczywiście później musimy trochę poczekać na efekt, ale jest tego wart, zapewniam was. Co będziemy dzisiaj robić? Zanurzymy nasze jajko w occie i zobaczymy co się z nim stanie stanie.

Czego potrzebujesz by wykonać eksperyment jajko w occie?

jajko w occie

1. Ocet 
2. Jajko - warto mieć przygotowane więcej niż jedno, na wypdek wpadki w postaci szybkiego pęknięcia naszego jaja po wyciągnięciu ze słoika.
3. Słoik - eksperyment można przeprowadzić też w szklance, ale jak dla mnie słoi wygrywa. Można go zakręcić i dzięki temu nie czuć zapachu octu. 

Wykonanie eksperymentu jajko w occie krok po kroku:

1. Do słoika wlewamy nasz ocet. 
2. Do octu wrzucamy jajo. 
3. Zakręcamy słoik i odstawiamy. 
4. Czekamy 24 godziny.
5. Wyciągamy nasze jajko z octu i obserwujemy!

jajko w occie

jajko w occie

jajko w occie

jajko w occie

jajko w occie

Co powinno się stać: skorupka naszego jajka rozpuściła się w kwasie i jajko zostało gole i wesołe ;-) z łatwością możemy zaobserwować z dzieckiem co kryje się w jego środku: białko i pływające w nim żółtko. By efekt był lepszy możemy patrzeć na jajko pod światło lub poświecić sobie na nie latarką. Możemy też odbijać go delikatnie o stolik a ono - zamiast rozbić się - odbija się. Ja przed zabawą umyłam go jeszcze w wodzie z resztek skorupki i z octu.

jajko w occie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz