czwartek, 13 grudnia 2018

Przepis na masę solną

przepis na masę solną

Przepis na masę solną poznałam, kiedy byłam małą dziewczynką.Skończyła się wtedy w domu plastelina a ja koniecznie chciałam lepić. Dokładnie pamiętam moment, w którym ciocia dyktowała mojej babci przepis przez telefon. I dziadka, który potem pomagał mi ugniatać ciasto ;-)
Zrobienie masy solnej jest najprostsze pod słońcem, także bez przedłużania:

Aby zrobić masę solną będziecie potrzebować:

przepis na masę solną

- miska
- sól - 1 szklanka
- mąka - 1 szklanka
- woda - 150 ml (około pół szklanki, trzeba kontrolować gęstość masy, aby uzyskać konsystencje jaka odpowiada nam w lepieniu)

Opcjonalnie
- barwniki w proszku (jeśli użyjecie takich w płynie to będziecie musieli dodać mąki, żeby konsystencja się nie zmieniła)
- farbki, pędzelek

Przepis na masę solną:

1. Sól i mąkę dokładnie mieszam ze sobą a następnie dodaję wody. Po trochu, kontrolując konsystencję.

przepis na masę solną

2. Wygniatam ciasto aż będzie sprężyste i nadające się do lepienia.

przepis na masę solną

3. Dzielę ciasto na części i dodaję różnych barwników. Nie jest to konieczne, bo po upieczeniu równie dobrze można gotowe dzieło pomalować farbkami akrylowymi, ale jeśli lepimy z dziećmi, taka masa będzie dla nich bardziej atrakcyjna wizualnie.

przepis na masę solną

4. Lepimy! Tutaj ogranicza nas tylko własna wyobraźnia. 
5. Wypiekamy masę solną w temperaturze, długość musimy uzależnić od grubości naszego dzieła. 
6. Ewentualnie malujemy.

przepis na masę solną

7. Moja rada - jeśli masa solna po tej zabawie wylądowała nie tylko na stoliku, ale dosłownie wszędzie - poczekaj aż wyschnie a później ją odkurz lub pozamiataj (mówię zwłaszcza o dywanach). Nie ma sensu jej zmywać - robi się z niej wtedy okropna papa, którą ciężko zmyć.

Oczywiście robienie takiej masy to doskonała okazja do tego, żeby poćwiczyć z dzieckiem małą motorykę i dodać do jego codzienności trochę doznań sensorycznych. Ugniatanie ciasta, przesypywanie mąki z solą może być wbrew pozorom źródłem fantastycznej zabawy i sensorycznych bodźców. 

Ten przepis na masę solną często towarzyszył mi podczas pracy z dzieciakami i warto go mieć pod ręką. Jego atutem jest to, że naprawdę wszystkie potrzebne produkty są łatwo dostępne i w kilka minut możemy stworzyć zabawę, która potrwa czasem nawet kilka godzin. Już samo jej tworzenie - mieszanie i wyrabianie jest świetną (i brudną) zabawą. Czy to w grupach, czy samemu. Późniejsze lepienie to moment, kiedy dzieci mogą puścić wodzę swojej wyobraźni. Polecam też przy większych grupach "zabezpieczyć teren", jeśli dzieci same mają wyrabiać masę, ponieważ robi się przy tym trochę bałaganu. Tak czy siak, zadowolenie dzieciaków warte jest tego sprzątania - zwłaszcza, że przecież sprzątać mogą wszyscy! 
Takiej masy można również używać samemu, jeśli tylko lubimy lepić - można z niej wyczarować naprawdę piękne ozdoby! Lepicie z masy solnej? Sami lub ze swoimi dziećmi? Podzielcie się doświadczeniami!
Buziaki!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz