sobota, 29 grudnia 2018

Eksperyment - wulkan z sody i octu

Dzisiaj pora na jeden z najłatwiejszych przepisów na eksperymenty a zarazem na jeden z moich ulubionych. Mówię o wulkanie z sody i octu, a raczej o wybuchu wulkanu. Taką reakcję można przygotować w bardzo łatwy sposób, ale wyglądać może bardzo efektownie, zwłaszcza jeśli wcześniej przygotujemy piękny wulkan z masy solnej. Jedynym minusem tego doświadczenia jest zapach octu - można jednak tego uniknąć używając kwasku cytrynowego.

Co będzie potrzebne:
1. Wulkan (ewentualnie szklanka)
2. Czerwony barwnik (może być również farbka)
3. Woda
4. Soda
5. Ocet/kwas cytrynowy

Wykonanie
1. Pół szklanki wody mieszamy z czerwonym barwnikiem i sodą oczyszczoną (ja dałam dwie łyżki) - to będzie nasza lawa. Wlewamy ją do szklanki (lub kubeczka w wulkanie) tak, by zajmowała połowę zbiorniczka.
2. W drugiej szklance mieszamy trochę wody z octem lub z kwaskiem cytrynowym. Jeśli będziecie używać kwasku w kryształkach to musi się on rozpuścić.
3. Najlepsza część: wlewamy ocet/kwasek do naszego wulkanu, w którym wcześniej przygotowaliśmy roztwór z sodą. I obserwujemy wybuch naszego wulkanu :-)

Wulkan z sody i octu to eksperyment, który można wykonać w każdych warunkach i prawie zawsze wszystko czego potrzebujemy mamy pod ręką w kuchni. A wykonanie wulkanu z masy solnej może być dodatkowym zajęciem dla naszej pociechy oraz przyjemnym wspólnym spędzeniem czasu, do czego bardzo was zachęcam. Takie doświadczenie sprawdzi się również w przedszkolu czy na różnych imprezach okolicznościowych, na przykład urodzinach. Podoba wam się ten eksperyment? A waszym dzieciakom?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz