środa, 19 grudnia 2018

Co to jest bajkoterapia?

Z tym terminem spotkałam się po raz pierwszy na kursie zawodowym uprawniającym do pracy w żłobku. Pani, która pracowała w sekretariacie zapytała mnie, czy chciałabym zapisać się na jednodniowe szkolenie - właśnie o bajkoterapii. Wtedy powiedziałam, że się zastanowię, bo mówiąc szczerze nie do końca wiedziałam, co to jest bajkoterapia i czy w ogóle przyda mi się w pracy. Po powrocie do domu przeszukałam Internet w poszukiwaniu informacji i następnego dnia zapisałam się na szkolenie. Po jego odbyciu bardzo zainteresowałam się tą metodą i pochłonęłam kilka książek na ten temat. Przeczytałam również wiele bajek różnych autorów i wyrobiłam sobie zdanie na ich temat, aż wreszcie sama zaczęłam takie bajki pisać.

Co to jest bajkoterapia?


Jest to jedna z metod terapii. Ma ona za zadanie pomóc dziecku radzić sobie z lękiem, przy pomocy specjalnie skonstruowanych do tego celu bajek, które wspólnie z nim czytamy. W życiu małego człowieka wszystko jest nowe, nieznane. Dzięki czytaniu bajek terapeutycznych dziecko ma szansę na to, by uporządkować rzeczywistość, wytłumaczyć sobie wiele spraw. Tym samym zredukować lęk, przeżyć stresującą sytuację w wyobraźni – za pośrednictwem bohaterów baśni, z którymi może się utożsamiać - i tym samym przygotować się do niej w rzeczywistości.

Rodzaje bajek w bajkoterapii

Istnieją trzy główne rodzaje bajek, których używa się w pracy z dziećmi. Jednak główną rolę grają tutaj bajki psychoterapeutyczne – one najlepiej sprawdzą się w pracy nad konkretnym lękiem. Oprócz tych istnieją bajki psychoedukacyjne oraz relaksacyjne. Te pierwsze mają za zadanie pomóc dziecku ujarzmić swoje emocje, zrozumieć skąd się biorą i jak postępować pod ich wpływem. Natomiast bajki relaksacyjne, jak sama nazwa mówi, służą do relaksacji. Dzięki nim dziecko może wyciszyć się i rozluźnić.

Dla kogo bajkoterapia?

Ten rodzaj terapii sprawdzi się u maluchów, które skończyły trzy lata. Wcześniej ta metoda raczej nie zda egzaminu. Pracować w ten sposób może każdy, nie tylko psychologowie, terapeuci i pedagodzy. Przede wszystkim rodzice, którzy na co dzień zmagają się ze swoją pociechą z różnorakimi lękami. Bajka terapeutyczna to bardzo wdzięczne narzędzie pracy – można ją do woli zmieniać i modyfikować tak, by była ona jak najbardziej odpowiednia dla dziecka, z którym chcemy przepracować konkretny rodzaj lęku. Lęki są różne, niektóre rozwojowe, inne związane bezpośrednio z sytuacją, która ma miejsce w życiu dziecka: pójściem do przedszkola czy wizytą u dentysty.

Uważam, że wielu z nas używa bajkoterapii nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Ciężko jej nie używać, mając w jakikolwiek sposób kontakt z dziećmi. Jako rodzice ciągle czytamy naszym pociechom, w przedszkolu panie nauczycielki również. W ten sposób oswajamy dziecko z nowymi sytuacjami, które pojawiają się w książce. Pozwalamy w ten sposób przeżyć dziecku coś w wyobraźni, zanim zmierzy się z podobnym zdarzeniem w rzeczywistości lub jeśli już je przeżyło i wywołało ono w dziecku strach. Warto wiedzieć o takiej metodzie i nauczyć się stosować ją bardziej świadomie.

Znacie tą metodę pracy z dziećmi? Stosujecie ją w rodzinie, placówkach?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz